• You are here:
  • Home
  • Staff

Staff

Our staffing structure for the Academic Year 2017 / 2018 is below:

Aspire Academies Trust

  • Vicky Parsey - Executive Principal
  • Karen Land - Chief Finance Officer
  • Lynn Taylor - Senior HR Officer
  • Sarah Lee - Senior Finance Officer
  • Kim Edwards - Senior Premises Officer
  • Graeme Taylor - Catering Manager

Hammond Academy

Senior Leadership Team

  • Principal Mrs Denise Kennedy
  • Deputy Head Miss Kerry-Anna Graham
  • Assistant Head Miss Rebecca Simpson

Middle Leadership Team

  • Phase 1 Leader - Ms Karen Bennett
  • Phase 2 Leader - Miss Kerry-Anna Graham
  • Phase 3 Leader - Miss Rebecca Simpson
  • Year 2 Leader - Ms Xania Matthews
  • Year 3 Leader - Mrs Jessica Smith
  • Year 4 Leader - Ms Amy Cheunviratsakul

Teaching & Learning Staff

  • Year 6 Aquamarine Miss Rebecca Simpson
  • Year 6 Crystal Mr David Ramsay
  • Year 5 Tigers Eys Mr Alex Bradbury
  • Year 5 Ms Ajminder Shergill
  • Year 4 Quartz Ms Amy Cheunviratsakul
  • Year 4 Jasper Miss Abigail Smith
  • Year 4 Citrine Mrs Jenny Hopping
  • Year 3 Moonstone Miss Lauren Cassidy
  • Year 3 Sapphire Ms Eva Tinoco
  • Year 3 Amethyst Mrs Jessica Smith
  • Year 2 Ms Xania Matthews
  • Year 2 Miss Faye Morby
  • Year 2 Miss Claire Harris
  • Year 1 Mrs Teresa Fernandes
  • Year 1 Mr Robert Lacey
  • Reception Sunstone Ms Karen Bennett and Teaching Assistant Miss Charlotte Black
  • Reception Coral Miss Louise Thompson and Teaching Assistant Miss Lauren Pinner
  • Nursery Mrs Sophie Chuimi, Mrs Michelle Carberry & Mrs Karen Meacock
  • Mrs Lynn Humphrey - Teaching Assistant
  • Mrs Stephanie Cooke - Teaching Assistant
  • Miss Lauren Godbold - Teaching Assistant
  • Mrs Paula Sutherland - Teaching Assistant
  • Mrs Louise Morrison - Teaching Assistant
  • Miss Hannah Smith - Teaching Assistant
  • Mrs Alexandra Toms - Teaching Assistant
  • Ms Jennie Holloway - Learning Support Assistant
  • Ms Nicki Watson - Nurture Assistant

HLTAs

  • Mrs Sylvie Harland
  • Mrs Kay Happe
  • Miss Rebecca Salter

Specialist Teaching

  • SENCO - Mrs Andrea Sawyer
  • Mrs Mala Doegar MFL
  • Mr Danny Mitchell Music
  • Mr Will Street Music
  • Mr Gavin Skeggs Music
  • Mr Mark Rickman PE
  • Mr Rhys Rowlands Sports Apprentice

 

Business Support Team & Support Staff

Our Business Support Team is happy to help.

If you have any queries please contact the school office on 01442 404020

  • School Business Manager - Mrs Elizabeth Gibson
  • Office Manager - Mrs Amanda French
  • Receptionist & Administrator - Ms Leanne Rowlatt
  • Receptionist & Administrator - Ms Sophie Fahey
  • Receptionist & Administrator - Mrs Kelly Thompson
  • Reprographics & Administrator - Mrs Elaine McQuade

Catering Team

  • Mrs Emma Rixon
  • Mrs Hayley Owen
  • Mrs Fiona Shea
  • Mrs Tracey Levy
  • Miss Janet Whale

Premises Team

  • Mr Simon Porterfield - Property and Facilities Manager
  • Mr Ian Phillips
  • Mrs Dawn Hart
  • Mrs Sheila Ngosa
  • Mrs Angela Craddock
  • Mrs Julie Snaith
  • Miss Olena Maznichenko

MSA and Lunch Time Team

  • Mrs Christine Uezzell - Extended Schools Manager
  • Nicky Morris
  • Sheila Ngosa
  • Elaine McQuade
  • Susan Wade
  • Lisa Stanhope
  • Amy Young
  • Lynette Thorne
  • Gemma Allen
  • Katie Bulpit

Extended School Team

  • Mrs Christine Uezzell
  • Mrs Nicky Morris
  • Miss Amy Young
  • Mrs Lynette Thorne

Parent Partners

  • Mrs Julie Pollard